Twitter’a Otomatik Çeviri Özelliği

 Twitter, gelen bütün tweetleri otomatik olarak kullanıcının diline çeviren bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu çalışmadaki ortağı ise Microsoft.
 

 

 


Twitter, farklı insanların belirli konulardaki görüşlerini takip etmek için ideal bir sosyal mecra. Ancak şöyle bir sorun var, birden fazla yabancı dil biliyor olsanız bile bütün dünyadaki tweetleri takip edebilmenizin imkanı yok. Ancak görünen o ki yakında bu mümkün olabilecek.

Twitter’dan sızan bir bilgiye göre, Twitter, bazı kullanıcılarda otomatik çeviri özelliğini test amaçlı devreye soktu. Sistemin doğru işlemesi durumunda artık dil farkı olmaksızın bütün dillerdeki tweetleri takip etmek ve bütün dünyadaki Twitter kullanıcılarıyla iletişime geçmek mümkün olabilecek.

Bilindiği üzere tweet’lerde arama yapılabilmesi için Yandex’le anlaşan Twitter, çeviri yapması için Microsoft’un arama motoru olan Bing’in çeviricisini tercih ediyor.

İnternette dolaşan ekran görüntülerine bakacak olursak Twitter, Bing Translator sayesinde Tayland dili, Japonca ve Korece yazılan bazı tweetleri İngilizce’ye çevirebilmeyi başarıyor. Çevirilerin ne kadar hatasız olabileceği şimdilik şüpheli, ancak görünen o ki Twitter sayesinde bütün dünyadaki kullanıcıların birbiriyle çok daha kolay etkileşime girebilecekler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.