Amerikan İngilizcesi mi İngiliz İngilizcesi mi?

Amerikan İngilizcesi mi İngiliz İngilizcesi mi?

Ortak konuşma lisanı olan İngilizceyi  öğrenmeye karar verdiyseniz. En başında şu soru aklınıza gelecektir. Amerikan İngilizcesi mi yoksa İngiliz İngilizcesi mi?

Her ikisinde de avantajları olduğu için bu soruya sizin cevap vermeniz daha doğru olacaktır. İngilizce, isim olarak aynı olsa da Amerikan ve İngiliz İngilizcesi arasında kelimelerin kullanımı, telaffuz ve imla bakımından farklılık göstermektedir.

Türkiye’de tüm okullar kurslar İngiliz İngilizcesi ile eğitim vermektedir. Kurslar ve İngilizce çeviri büroları eğitmenlerin seçiminde İngiliz olmalarına özen gösterilir. Bu durumun etkisinde kalmadan kendinize şu soruyu sorabilirsiniz. İngilizce dilini nerede öğrenmeyi isterdim? Amerika’da mı öğrenmeliyim yoksa İngiltere’de mi sorusu size yardımcı olabilir.

Ayrıca İngilizce ortak lisan olmasından dolayı her ülkede İngilizce konuşulabiliyor. Bu sebeple de bir çok aksan oluşmasına sebep oluyor. Özet olarak İngilizce öğrenmeye karar verdiyseniz buna biran önce başlayıp detaylarla uğraşmayın. Bu konuda en önemli adım isteğiniz olacaktır. İster yurt dışına çıkarak öğrenin isterseniz de kurslara başvurun, burada en önemli kriter isteğiniz olacaktır.

İngiliz ve Amerikan İngilizcesi arasındaki farklılıklar

Kelime bilgisi
Her iki dilde de en önemli fark kelime bilgisidir. Örneğin, Amerikan İngilizcesinde patlıcan “eggplant” iken, İngiliz İngilizcesinde ise “aubergine”dir.

İmla
Bir başka fark ise, Amerikan İngilizcesinde -ize sonunun İngilizlerde -ise haline geldiğini bulabileceğimiz yazımdır. Ancak bu fark giderek değişmektedir.

Telaffuz
Ayrıca telaffuzda büyük bir farklılık gözlemleyebiliriz ve tomato gibi aynı yazılmasına rağmen farklı aksanların olduğu durumlara rastlarız.

Aksan
Genellikle Amerikan aksanlarının birbirine daha çok benzediği, buna karşılık İngilizlerin farklı konuşma tarzları olduğu söylenir. İngiliz dili öğretilirken BBC aksanı dikkate alınır.

İngiliz veya Amerikan İngilizcesi?
Hem İngiliz hem de Amerikan İngilizcesi iyidir ve iyi bir seviyeniz varsa, öğrendiğiniz Amerikan İngilizcesi veya İngiliz İngilizcesi sizin için sorun olmayacaktır. Her iki ülkede de size çok iyi hizmet edecektir.

Amerika İngilizcesi

Çoğu film, dizi ve şarkılar Amerikan yapımı olduğu için film izlemeyi ve müzik dinlemeyi seviyorsanız Amerikan İngilizcesi öğrenmeniz ve bunlarla pratik yapmanız sizin için eğlenceli olabilir. Latin Amerika ve Amerika ile ticari iş yapmayı veya buraya yerleşmeyi düşünüyorsanız Amerikan İngilizce’sini tercih edebilirsiniz.

İngiliz İngilizcesi
Ülkemizde olduğu gibi Avrupa’da da İngiliz İngilizcesi tercih edilmektedir. Avrupa ile ticari bir bağınız varsa yine burada yaşamak düşüncesinde iseniz bu sefer İngiliz İngilizcesi daha doğru bir karar olabilir.
Yinede birini seçip öğrendiğinizde, diğeri için büyük bir kayıp olmayacaktır. Örneğin İngiltere’ye seyahat yapacaksanız bu farklılıkları öğrenmek çok zamanınızı almayacaktır. Hatta keyifli bir hal alacaktır.